אודות המדרשה

מדרשת השילוב נטור היא מוסד חינוכי ראשון ויחיד מסוגו בארץ הפותח את עולם הלימוד הבית-מדרשי לציבורים חדשים ולעולמות תוכן חדשים. במסגרת המדרשה לומדים יחדיו חילונים ודתיים, בנות ובנים העוסקים במגוון רחב של תחומי רוח המשלבים את עולמות היהדות וההשכלה הכללית. התוכנית מיועדת לבוגרי כיתות י”ב והיא משולבת בשירות צבאי מלא. המדרשה ממוקמת במושב נטור בדרום רמת הגולן ופועלת בשיתוף ובתמיכת הקהילה. מטרת המדרשה היא להוות מרכז, בית מדרש ובית יוצר לפיתוח התודעה הישראלית-יהודית בעת הנוכחית על ידי העמדת דור של אנשי רוח יוצרים ואנשי חינוך (להרחבה ראה: חזון המדרשה).

במסגרת המדרשה עוברים בוגרי י”ב מבתי ספר חילונים ודתיים תוכנית בת כ-20 חודשי לימוד (לפני ובמהלך\אחרי שירות צבאי מלא) בה הם נחשפים באופן מעמיק למגוון תחומי דעת החל מלימודי גמרא ומחשבת ישראל, עבור בפילוסופיה וכל טווח מדעי הרוח ועד ללימודי ארץ ישראל וציונות. במסגרת התוכנית נדרשים הלומדים לקחת אחריות רעיונית ומעשית על לימודיהם ולתכנן אותם בהתאם לנטיות ליבם ומסלול התפתחותם האינטלקטואלי ביחד עם אנשי הצוות. בנוסף ללימוד לוקחים על עצמם תלמידי המדרשה מחויבות לעשייה בקהילה וכן נהנים מחיי קבוצה עשירים וטיולים ברחבי הארץ.

מדרשת השילוב הוקמה על ידי הרב אביה רוזן ואיתמר לפיד, ומנוהלת כיום על ידי הרב אביה רוזן. המדרשה נפתחה בספטמבר 2012, אלול תשע”ב כעמותה עצמאית. התוכנית מתקיימת בחסות משרדי הביטחון והפנים, מועצה אזורית גולן, בית מורשה ועמותת מיתרים.

רעיון השילוב

רעיון השילוב בנוי על ההכרה שבכדי לבסס מנהיגות-תוכן של עומק יש צורך בתכניות ארוכות טווח עם למידה אינטנסיבית ומשמעותית ולא להסתפק במפגשים ובחוויות בלבד.
לצורך כך תקופת הלמידה במדרשה של תכנית השילוב מיועדת ללמידה אינטנסיבית, כשלאחר מכן השרות מלווה ע”י המדרשה. דבר זה יאפשר את המשך פיתוח התהליך וימנע את התמסמסותו בתקופת השרות הצבאי.
מעבר לכך – השרות הצבאי המשמעותי יהווה את היישום הראשון ל”צו הערכי” המניע את חניכי התכנית. רכישת הכלים האקדמאיים ותעודת ההוראה יאפשרו לחניכי התכנית ליישם את חזון התכנית בכל מישורי ההגשמה הציונית במדינת ישראל, בדגש על תחומי החינוך וההוראה.